Gmina Pruszcz Gdański
OKSiBP

Przystanek piąty - Różyny i Pszczółki.

Tak tak - i tutaj okazało się, że młodzież przyjechała z dwóch miejsowości, zatem problem dzielenia się na grupy znowu odpadł. Szybko i sprawnie przebiegła część teoretyczna - choć nie zabrakło trudnych pytań i równie skomplikowanych odpowiedzi ;)

Dyktafony i słuchawki znowu zrobiły furorę! "Ależ mam dziwny głos...taki...nie mój" - mówili warsztatowicze :)

Pierwsza wyprawa w teren i znowu zawitaliśmy do kościoła (jak się okazuje miejsce to idealnie nadaje się na pierwszą przygodę z dyktafonem:)) Ksiądz Proboszcz oprowadził nas po Kościele i przybliżył jego historię. Potem młodzież pracowała już w swoich grupach - według własnego scenariusza.

Trzeciego dnia zaczęliśmy montować pocztówkę dźwiękową. Rezultaty działań możecie posłuchać poniżej, ale zanim to zrobicie - obejrzyjcie galerię zdjęć:)

Fotorelacja z warsztatów:

"Na początku wszystkie myślałyśmy, że będzie łatwo, ale gdy miałyśmy zacząć nagrywać, szybko zmieniłyśmy zdanie. Z naszego punktu widzenia praca dziennikarza radiowego nie jest wcale taka kolorowa i prosta. Było to bardzo ciekawe doświadczenie" - wspominają Mirka Błeńska, Jowita Krzemianowska i Wiktoria Gromada z Różyn.

"Warsztaty bardzo nam się podobały, ponieważ były fajnie prowadzone. Wynieśliśmy z nich dużo wiedzy i umiejętności" - Ola i Bartek Dawidowscy z Pszczółek.

Zapraszamy do odsłuchania naszych dźwiękowych pocztówek :)

Różyny:


Pszczółki:


Kilka słów o historii Różyn
Miejscowość Różyny położona jest przy drodze krajowej nr 1, w odległości około 18 km od Gdańska. Ta rozwijająca się dynamicznie miejscowości liczy ponad 1000 mieszkańców. Budowane są tu licznie domy jednorodzinne, a zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego docelowa liczba mieszkańców może wynieść nawet 3000. Mieszkańcy dumni są z nowej świetlicy wiejskiej oraz zaplecza sportowo - rekreacyjnego. Znajdują się tu aż trzy obiekty wpisane do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wśród nich jest kościół p.w. św. Wawrzyńca. Jest to zabytek barokowy z XVIII wieku. W Różynach trzeba również zobaczyć porośnięty bujnym bluszczem XVIII-wieczny dom podcieniowy. Na obrzeżach miejscowości zlokalizowane są kopalnie wapna łąkowego i gytii, które stanowią doskonały nawóz naturalny. Swoje siedziby ulokowały tu również inne firmy.

Źródło: Gmina Pruszcz Gdański


Kilka słów o historii Pszczółek
Pierwsza wzmianka na temat Pszczółek, ówcześnie wsi Psolcicz pochodzi z 1307 roku. Dlatego też rok ten uznano za symboliczną datę powstania Pszczółek. Jednakże ślady w postaci znalezisk archeologicznych potwierdzają istnienie na tych terenach osadnictwa jeszcze w głębokiej starożytności. Warto wiedzieć, że przez teren naszej gminy przebiegała tzw. "droga kupców", a także trasa przemieszczania armii dążących do zdobycia Gdańska. Przy obecnej południowej granicy gminy, w okolicy Kolnika, znajdowała się granica Wolnego Miasta Gdańska. Gospodarzami terenu Gminy Pszczółki, w szczególności wsi Skowarcz i Różyny, był zakon cystersów z Oliwy. Ważną rolę w utrzymaniu klasztoru odgrywało m.in bartnictwo (później pszczelarstwo). Miód służył za substancję słodzącą i dodatek do trunków, a wosk wykorzystywano do wykonania świec ołtarzowych i oświetlania pomieszczeń. Tutejsze tradycje pszczelarskie przetrwały próbę czasu i są silne aż do dziś. Z tego też powodu w 2001 roku gminie został nadany herb prezentuący trzy pszczoły na zielonym tle. Ponadto od 1957 roku funkcjonuje tu koło pszczelarzy, a od 2006 roku działa Muzeum Miodu.

Źródło: Gmina Pszczółki


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja opracowana przez Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański.
Projekt współinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi, objętego PROW 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zaprojektował i poskładał: mihu. Wszelkie prawa zastrzeżone.