Gmina Pruszcz Gdański
OKSiBP

Pierwszy przystanek - Rokitnica.

Zaczynamy warsztaty. Jest początek września, piękna, letnia pogoda, a my mamy się uczyć. Ale za to jaka to ma być nauka!! Każdy by pozazdrościć :) Przyjeżdżamy do świetlicy (dwie Magdy - jedna z aparatem fotograficznym w ręce, a druga z mikrofonem, dyktafonami i słuchawkami).

Na początku jesteśmy pełne obaw - czy będzie frekwencja, czy młodzież wykaże zainteresowanie tematem....sto pytań kłębi się w głowie.

Wątpliwości rozwiewają przemiłe dwie Panie - Pani sołtys i Pani świetliczanka. Obie zaangażowane, przygotowane i tak jak my - ciekawe tego, co się wydarzy. Już za chwilę dzieje się wiele, sala warsztatowa zaczyna się wypełniać, frekwencja na poziomie stu procent - co bardzo nas cieszy :) .

Rozmawiamy o radiu, dziennikarstwie, pasjach, prezentujemy sprzęt do nagrywania i....idziemy w teren. Na naszej pierwszej wspólnej dziennikarskiej drodze spotykamy gospodarzy, hodowców, pana zajmującego się produkcją warzyw. Wszystkie opowieści nagrywamy, po czym się rozstajemy.

Wracamy do Rokitnicy za dwa dni, by wspólnie z uczestnikami warsztatów zmontować POCZTÓWKĘ DŹWIĘKOWĄ Z ICH MIEJSCOWOŚCI.

Oto fotograficzna relacja z Rokitnicy:

A tak widzą Rokitnicę uczestnicy warsztatów :)

"Podobały mi się odgłosy zwierząt a najbardziej kozy i krowy. Wygłupialiśmy się trochę i śmialiśmy się razem" - wspomina Natalia Gołacka.

O miejscowości można też rymować:

"Rokitnica to miejsce dla kibica.
Atrakcje różne tu znajdziecie,
piłkę kopać też możecie.
Dla każdego miejsce znajdzie się,
bo nasza wieś najlepsza jest.
Miło spędzisz tutaj czas,
zapraszamy Wszystkich WAS!"

- Klaudia Bukmakowska, Bożena Mrozowska, Wiktoria Zawada, Weronika Budzińska, Magdalena Budzińska.

"Na warsztatach było bardzo fajnie, było dużo śmiechów, chodziliśmy do rónych miejsc i robiliśmy wywiady z rónymi ludźmi. Jeden z rolników miał bardzo duże gospodarstwo. Pokazał nam swoje pole, gdzie rośnie marchewka, rzodkiewka i seler. Pan miał też chłodnię, w której było bardzo zimno" - pisze Weronika Gołacka.

"Moim zdaniem takie warsztaty to bardzo dobre rozwiązanie dla młodych osób, które chcą odkryć w sobie jakąś pasję. Dzięki nim zobaczyłem jak wygląda z bliska praca dziennikarza radiowego. To bardzo ciekawy zawód" - dodaje Patryk Kramp.

A tutaj możecie odsłuchać rezultatów naszej pracy, czyli pocztówki dźwiękowej z Rokitnicy, miłego słuchania! :)Kilka słów o historii miejscowości
Dokładna data lokacji wsi Rokitnica jest nieznana, jednak umownie przyjmuje się rok 1363. Niegdyś uznawana za jedną z najpiękniejszych wsi Żuławskich, która jako jedna z nielicznych doczekała się opracowania własnych kronik przez miejscowego pastora Gerharda Klemma i mieszkańca Hansa Joachima Classena. Historyczne nazwy wsi to Heynrichsdorff i Muggenhahl. Wieś podzielona była na trzy częci: osadę właściwą i wybudowania przylegające do niej: Hundertmark (obecna Radunica), Hegewald i Grouland. Po reformie administracyjnej z 1887 roku, uznawana dotąd za wieś wyżynną, Rokitnica została włączona do powiatu Gdańska Nizina. Siedziba obwodu gminy Rokitnica i urząd stanu cywilnego mieściły się w Wocławach. We wsi znajdował się kościół ewangelicki wraz z cmentarzem. Katolicy zaś uczęszczali do świątyni w Świętym Wojciechu. Powstał tu Rokitnicki Związek Wałowy, kuźnia, szkoła, zajazd i karczma oraz młyny odwadniające, pełniące także funkcję młynów zbożowych. Miejscowi gospodarze założyli w Rokitnicy własną spódzielnię rolniczą.

Źródło: Gmina Pruszcz Gdański


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja opracowana przez Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański.
Projekt współinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi, objętego PROW 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zaprojektował i poskładał: mihu. Wszelkie prawa zastrzeżone.