Gmina Pruszcz Gdański
OKSiBP

Przystanek siódmy - Lędowo.

Humory nam dopisuję. Dzieciom zabawa w dziennikarzy radiowych bardzo się podoba, więc pozytywne wibracje nas nie opuszczają. W Lędowie warsztaty odbywają się w zaadaptowanej na świetlicę wiejską dawnej szkole. Budynek piękny i z historią w tle. Poznajemy się, opowiadamy uczestnikom warsztatów o projekcie, staramy się wzbudzić ich zainteresowanie. Mimo poszkolnego zmęczenia - udaje się. Największą furorę - jak wszędzie - robi sprzęt radiowy, czyli towarzyszące nam dyktafony i słuchawki. Pierwsza próba nagrań i uśmiechy na twarzach robią się coraz szersze :)

Idziemy w teren. Do gospodarzy, do właścicielki pompy. Dzieciaki odkrywają, że dźwięk wydają nie tylko zwierzęta, ale i rozmaite sprzęty, a nawet woda i trawy. Ponieważ już październik, dużo szybciej robi się ciemno i chłodno. Dzielimy się na grupy, rozdzielamy obowiązki i spotykamy się za dwa dni.

Montaż nagrań, choć trudny, wciąga młodzież. Po kilkunastu minutach zmontowany zostaje pierwszy wywiad, potem kolejne. I tak stworzyliśmy ponad pięciominutową pocztówkę dźwiękową z Lędowa.

Dziękujemy naszym rozmówcom!

A tak widzą Lędowo uczestnicy warsztatów :)

"Podobały mi się zwierzęta. Podobały mi się wywiady. Fajnie było wrócić późno do domu:)" - Kacper Homot.

"Warsztaty mi się bardzo bardzo podobały, były superawe. Podobało mi się to, że nauczyliśmy się trzymać dyktafon i nagrywać dźwięk. Bawiliśmy się w reporterów. Nie wiedziałam, że kiedy spotkam Panie reporterki z Radia Gdańsk :) Byłam podekscytowana. Nauczyłam się usuwać zbędne nagrania. Jedno mi się tylko nie podobało - trochę zamało czasu na to wszystko, ale ogólnie było super! Nie umiem opisać tego słowami. Chciałabym mieć więcej takich warsztatów w świetlicy w Lędowie" - Klaudia Parcheta.

"Podobało mi się to, że mogłam przeprowadzić wywiad i sprawdzić się w pracy reportera. Nauczyłam się używać dyktafonu, zwiedziłam wiele miejsc i przeprowadziłam wiele ciekawych wywiadów" - Sandra Homot.

Co wspólnie stworzyliśmy? Możecie odsłuchać tutaj :)Kilka słów o historii miejscowości
Historyczna nazwa wsi to Landau. Wieś lokowana była w roku 1372 przez Krzyżaków, zaś najstarsza informacja na jej temat pochodzi 1393 roku. Po wojnie trzynastoletniej Lędowo wydzierżawiane było jako część wiejskiego patrymonium gdańskiego. Po wielkich ulewach i powodziach następuje ponowna lokacja wsi w 1547 roku oraz jej zasiedlenie osadnikami holenderskimi. W roku 1584 Lędowo jako wolna wieś otrzymała wilkierz. W 1869 roku we wsi znajdowała się karczma "Zum bunten Bock", szkoła i dwór. Po reformie administracyjnej z 1887 roku Lędowo było gminą wiejską należącą do powiatu Gdańska Nizina. Urząd stanu cywilnego, siedziba obwodu, kościół ewangelicki i katolicki mieściły się w Wocławach. Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska gmina wiejska Lędowo, której siedziba mieściła się na miejscu, podlegała początkowo urzędowi obwodu w Wocławach, a od kwietnia 1936 roku do sierpnia 1939 roku - w Wiślinie. W dniu 1 września 1939 roku została włączona do Rzeszy Niemieckiej.

Źródło: Gmina Pruszcz Gdański
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja opracowana przez Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański.
Projekt współinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi, objętego PROW 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zaprojektował i poskładał: mihu. Wszelkie prawa zastrzeżone.