Gmina Pruszcz Gdański
OKSiBP

Drugi przystanek - Jagatowo.

Grupa warsztatowa bardzo zróżnicowana: od maluchów poniżej dziesiątego roku życia, po dorosłych już nastolatków. I bardzo dobrze - starsi zajęli się młodszymi, a my mogłyśmy się skupię na przekazywaniu wiedzy i umiejętności, z którymi przyjechałyśmy :)

Obok świetlicy stoi budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Okazało się, że większość młodzieży i dzieci, które biorą udział w warsztatach, należy do OSP. Bo Jagatowo strażą stoi, młodzież naprawdę to lubi, czego potwierdzeniem mogą być zdjęcia w albumie poniżej. Wcielili się więc doskonale w rolę gospodarzy i pokazali nam wszystko, co w straży najważniejsze - nagraliśmy dźwięki trzech rónych alarmów pożarowych, zwiedziliśmy budynek i poznaliśmy jego historię.

Potem ruszyliśmy dalej - do jednego z gospodarzy. Dzieciaki miały niezłą frajdę: wsiadały z dyktafonem do maszyn rolniczych, biegały za kurami i namawiały gęsi do głośnego gęgania :)

Po trzech godzinach radiowych opowieści, zwiedzania terenu i nagrywania pożegnałyśmy się z grupą, zostawiając im dyktafony, by sami mogli na drugi dzień zebrać materiały dźwiękowe i fotograficzne ze swojej wsi. Udało się! Powróciłyśmy za dwa dni, by zmontować wspólnie dźwiękową pocztówkę. Nie zabrakło też pączków i gorącej herbaty :)

Oto relacja fotograficzna z warsztatów:

Warsztatowiczom też nie brakowało oryginalnych pomysłów na przedstawienie swojej miejscowości: :)

Jagatowo, czego chcieć więcej!

"Lubimy Jagatowo za wszystko. Jest to najlepsza miejscowość. Najlepsza jest świetlica, w której robimy różne artystyczne rzeczy. Bierzemy udział w zawodach sołeckich. Są różne wyjazdy, na przykład do Aquaparku albo na kajaki. Jest też plac zabaw, na którym bawimy się w zbijaka, czy berka. Mamy trzy sklepy, w których jest to, co chcemy. Jest dużo lasów, roślinności i dzieci, które znamy. Po prostu wymarzona miejscowość!" - piszę Monika i Patrycja Żys.

"Mam tu dużo kuzynów, kolegów i koleżanek, są wyjazdy, jest boisko, nowy plac zabaw i straż pożarna. Można też grać w piłkę na ulicy i biegać:)" - Dawid Bosionek.

Co wspólnie stworzyliśmy? Możecie odsłuchać tutaj :)Kilka słów o historii miejscowości
Jedna z pierwszych pisemnych informacji na temat rycerskiej wsi pochodzi z 1352 roku i zawiera nazwę wsi pisaną jako Jodotowitz. Kolejne wzmianki o wsi występują w 1374 roku przy okazji nadania dóbr służebnych Jankowo, a także przy określaniu powinności i świadczeń na rzecz komturstwa gdańskiego na początku XV wieku. Inne warianty nazwy wsi, które wykształciły się na przestrzeni wieków to: Gadotow, Geretow, Jadotaw, Jetau oraz oczywiście Jagatowo. W 1454 roku na mocy przywileju króla Kazimierza Jagiellończyka wieś stała się częścią patrymonium gdańskiego i była wydzierżawiana okolicznej szlachcie wraz z pobliskimi majątkami, m.in. Wojanowem. Jagatowo było samodzielnym majątkiem, jednak od około 1598 roku przez wieki dzieliło wspólne losy z Wojanowem. We wsi istniał cmentarz ewangelicki. Po reformie administracyjnej z 1887 roku siedziba urzędu obwodowego mieściła się w Żuławie, urząd stanu cywilnego w Żuławie Wielkiej, a pozostałe urzędy w Gdańsku. Kościół ewangelicki mieścił się w Kłodawie, zaś katolicki początkowo w Świętym Wojciechu, a od roku 1928 w Kłodawie. Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska gmina wiejska Jagatowo stała się jego częścią i podlegała obwodowi Żuławy zaś w roku 1937 została wcielona do nowego obwodu w Kłodawie.

Źródło: Gmina Pruszcz Gdański
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja opracowana przez Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański.
Projekt współinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi, objętego PROW 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zaprojektował i poskładał: mihu. Wszelkie prawa zastrzeżone.